לא על השמנת לבדה

יום רביעי, 2 במרץ 2011

האם באמת אפשר לאכול ירקות ללא הגבלה?

משביעים, בריאים ובעלי ערך קלורי נמוך יחסית - הירקות הם מצרך חובה בדיאטה, אבל האם ניתן לאכול ירקות ללא הגבלה?


בבואי לכתוב מתכונים ובשיחות עם קוראים שכותבים מיילים ועם חברות אני נדרשת לסוגיית הערך התזונתי של הירקות - האם צריך לחשב את הערך התזונתי שלהם במתכונים או לא והאם בתפריט היומי כדאי להגביל את אכילת הירקות. התשובות לשאלות אלו טמונות בתכנית האכילה שלכם, או במילים אחרות בדיאטה או אורח החיים שבחרתם - כל דיאטה מכתיבה גישה אחרת כלפי אוכל ככלל וירקות בפרט. קיימות תכניות אכילה שמגבילות את כמות הירקות היומית:
 • דיאטת אטקינס: דיאטה זו מבוססת על הגבלת כמות הפחמימות, לאור העובדה שירקות מכילים פחמימות - הם מוגבלים במיוחד בדיאטה זו. אינני מסוגלת להזכיר את הדיאטה מבלי לציין את הניסיון האישי שלי איתה - היא הפכה אותי לאדם אומלל וממורמר, אכן הייתי רזה במיוחד באותם ימי אטקינס, אבל אחרי ש"נפלתי" מהתכנית המשקל שלי עלה במהירות - כך מדווחים רבים מאלו שעשו את הדיאטה. 
 • דיאטות רעב - נמוכות בקלוריות: אם אתם מוגבלים במיוחד בכמות הקלוריות תצטרכו לחשב את הערכים התזונתיים של הירקות, שכן, על אף שהם דלים בקלוריות - הם אינם נטולי קלוריות. 
 • דיאטה שהורכבה במיוחד עבורכם: אם אתם מבקרים אצל תזונאי או דיאטן שבנה עבורכם תפריט וממליץ לכם להגביל את אכילת הירקות.
לעומת זאת קיימות שלל דיאטות שאינן מגבילות את צריכת הירקות:
 • דיאטה דלת שומן: בדיאטה זו הדגש הוא על כמות השומנים שנצרכת ועל האחוז שלהם בתפריט היומי. במקרה זה ירקות אינם מפריעים לתכנית האכילה - מרבית הירקות נטולי שומן ומתאימים לתכנית אכילה כזו. 
 • דיאטה בקבוצות תמיכה: חלי ממן, שומרי משקל ודיאטה קלאב הם רק חלק מקבוצות התמיכה לדיאטה שמאפשרות לאכול ירקות בכמויות גדולות מידי יום. בחלק מתכניות האכילה הירקות הם ללא הגבלה, בחלקם מספר המנות מוגבל אך גדול במיוחד ומאפשר מרחב תמרון ענק. 
 • דיאטת "הזון"דיאטה זו מכתיבה יחס מסוים של אכילה בין פחמימות, חלבונים ושומנים. על אף המגבלות השונות שהדיאטה מציגה, ירקות היא מאפשרת לאכול "כפי יכולתך". 
 • אכילה מאוזנת, ללא תכנית אכילה: אם אתם פשוט מנסים לאכול בצורה יותר בריאה ודלת קלוריות, ולא עוקבים אחרי תכנית מסוימת, תוכלו לשלב בתפריט שלכם ירקות מבלי לנפח את כמות הקלוריות היומית בצורה משמעותית. 
כשאת אומרת ירקות למה את מתכוונת?
ההגדרה הרשמית של ירקות היא: חלקי צמחים אכילים שאינם מתוקים. ילדים בגן כבר יודעים לדלקם את שמות הירקות השונים: מלפפון, עגבניה, בצל ועוד. הרשימה הולכת ומתרחבת עם השנים כשאנו לומדים להכיר את הברוקולי, הכרובית, עלי הבייבי ועוד ירקות. עם זאת צריך לשים לב לכך שקיימים ירקות עשירים בעמילנים או בשומנים שצריך לחשב לפני שאוכלים, כך לפי הרוב המכריע של תכניות האכילה:
אבוקדו
בטטה
תפוחי אדמה
זיתים
אבוקדו
תירס

תוכלו לאכול מהירקות הללו כמובן, אבל צריך לקחת בחשבון את הערך הקלורי הגבוהה שלהם, ובחלקם את תכולת השומן הגבוהה. 

למה את לא מפרסמת את הקלוריות בירקות שבמתכונים?
לאור העובדה שהמתכונים שאני מציעה אינם עונים לדרישות קולינריות פאנטיות וקיצוניות, ושהבלוג כולו דוגל באכילה מאוזנת ובאורח חיים רגוע ובריא, החלטתי לפרסם את המתכונים ללא הקלוריות שבירקות. אם תרצו, תוכלו להיעזר במחשבון קלוריות ולחשב את ערכם של הירקות. 

ובנימה אישית - אני כאן כדי לחלוק רעיונות ומתכונים שמעודדים אכילה קלה ונכונה ומאפשרים לרדת במשקל מבלי לסבול. אם אתם ממהרים לרדת במשקל וחושבים ש"כל קלוריה חשובה, גם זו של המלפפון" אני ממליצה לכם לקחת נשימה ארוכה ולחשוב על זה מחדש. אני הייתי שם, כל שמנמן מצוי היה שם - הרצון להיפטר מה"אני השמן" שלך ולפצוח בתפריט של חזה עוף בגריל ועלי חסה. זה לא עובד, בטח שלא לאורך זמן. 

ירקות - הם טובים בשבילך!
הגעתי עד לכאן מבלי להזכיר את היתרונות הבריאותיים המוכחים של הירקות. הם מכינים ויטמינים ומינרלים שיכולים לחזק את המערכת החיסונית שלכם, לעכב תהליכי הזדקנות וחימצון, לשפר את מראה הפנים שלכם ואפילו את הראייה - כל ההבטחות הללו לא מגיעות ממוצר יוקרתי ואקסקלוסיבי - אלא מדוכן הירקות הקרוב לביתכם! 

ההעדפות האישיות שלי לאוכל, טרום הצטרפותי לשומרי משקל, לא כללו ירקות (לא, ירקות באגרול מטוגן ממש לא נחשבים לירקות). אני הכרחתי את עצמי לשלב יותר ויותר ירקות בתפריט היומי שלי, בהתחלה זה היה קשה - הקרבתי קופסאות ירקות שלקחתי לדרך, אבל מעולם לא אכלתי, הכנתי תבשילי ירקות שנזרקו במלואם לפח ונאבקתי בעצמי כדי להתחיל ליהנות מירקות. בסוף זה עבד, התאהבתי בירקות הקפואים של סנפרוסט, התחלתי להכין גזר מקולף לדרכים עבורי ועבור בן זוגי ולמדתי איך להעשיר מתכונים בירקות כדי להפחית את הערך הקלורי שלהם. תנו גם לעצמכם צ'אנס להתאהב בירקות. זה אפשרי. 

3 תגובות:

 1. ירקות זה מאוד חשוב, אבל כמו לכל דבר, גם לירקות יש מינון. מאמר נפלא!

  השבמחק
 2. כותבת נפלא, בהומור,עיצוב יפה,ממש נהנית.
  לגבי הנקודות שאינך יכולה לפרסם,לא נורא,יכול להיות שמבחינה חוקית אינך יכולה,אבל אני משערת שיש רבים שמשתמשים בשיטה הקלורית,שלטעמי אף קלה ונוחה יותר.
  תמשיכי לכתוב

  השבמחק
 3. מאוד יפה

  השבמחק